Artykuł w Gazecie Kościańskiej nr 51/2017
Pszczelarze z gminy Śmigiel dopięli swego. Osoba odpowiedzialna za dokonanie oprysku pola, wskutek którego zginęły 152 pszczele rodziny poniesie odpowiedzialność karną. W ubiegłym tygodniu miał ruszyć proces przed Sądem Rejonowym w Kościanie. Sprawa ma zakończyć się w drodze mediacji.
Chemia na polu grochu Do wytrucia pszczół w gminie Śmigiel doszło 25
czerwca 2015 roku. Pszczelarze zauważyli wówczas coś niepokojącego w
swoich ulach. Na wlotach znaleźli martwe owady. Kolejnego dnia były to
już znaczne ilości. Pszczoły mogli zbierać garściami. Największe straty
ponieśli bartnicy ze Starej Przysieki Pierwszej. Wytruły się także owady
w ulach w Parsku, Wonieściu i Przysiece Polskiej. Łącznie były to 152
pszczele rodziny. Pszczelarze szybko ustalili, że owady
najprawdopodobniej zatruły się środkiem chemicznym zastosowanym na polu
grochu w Starej Przysiece Polskiej należącym do Stadniny Koni Racot.
Teren uprawny był gęsto usiany chabrami bławatkami. Gorące lato
spowodowało, że rośliny kwitnące uschły. Nie kwitły jeszcze lipy.
Chwasty na polu stały się dla owadów cennym źródłem pokarmu. Gdy
właściciele pasiek dotarli na miejsce, panowała tam grobowa cisza. Nie
słyszeli żadnych odgłosów świadczących o obecności w tym miejscu owadów.
O swoich podejrzeniach pszczelarze powiadomili Urząd Miejski Śmigla.
Powołano tam specjalną komisję. W jej skład weszli przedstawiciele:
śmigielskiego magistratu, Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w
Kościanie, kościańskiego oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i
Nasiennictwa w Poznaniu i Koła Pszczelarzy w Śmiglu. Z pola grochu
pobrano próbki roślin. Zostały one przesłane do Zakładu Badań
Pozostałości Środów Ochrony Roślin w Instytucie Ochrony Roślin w
Poznaniu oraz Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Do badania oddano
także martwe owady. Zostały one przesłane do Zakładu Ochrony Pszczół
Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.
Ukarać winnego Podejrzenia bartników były słuszne. W oddanych do
badania roślinach stwierdzono obecność dimetoatu, czyli środka silnie
toksycznego dla owadów. Nie powinien on być stosowany zarówno w uprawie
grochu, jak i na rośliny kwitnące. Jego karencja wynosi 30 dni. Osoba
odpowiedzialna za wykonanie oprysku została ukarana mandatem w wysokości
800 złotych. Wskutek zastosowania środka chemicznego pięciu bartników
straciło 152 pszczele rodziny. Straty oszacowali na ponad 177 tysięcy
złotych. Z żądaniem wypłaty odszkodowania zwrócili się do
ubezpieczyciela Stadniny Koni w Racocie.
– Jesteśmy zbulwersowani postępowaniem ludzi z wykształceniem rolniczym. W tym przypadku widać brak wiedzy – mówił po otrzymaniu wyników badań Tadeusz Krzyżanowski, prezes Koła Pszczelarzy w Śmiglu, jeden z poszkodowanych. – Pole wyglądało, jakby zasiano tam nie groch a facelię. Widać, że w odpowiednim terminie nie dokonano oprysku na chwasty. Śmigielscy pszczelarze nie chcieli tylko wypłaty odszkodowania. Zabiegali o to, żeby osoba odpowiedzialna za wykonanie oprysku poniosła odpowiedzialność. Wyszli z założenia, że pszczoły, tak jak inne zwierzęta w Polsce są chronione. Zawiadomili policję o możliwości popełnienia przestępstwa. We wrześniu 2015 roku Komenda Powiatowa Policji w Kościanie uznała, że nie ma podstaw do wszczęcia dochodzenia. Uznała, że działania pracowników Stadniny Koni Racot Spółka z o. o. nie były umyślne i ukierunkowane na wytrucie pszczół, a sprawa została ostatecznie rozwiązana przez nałożenie mandatu karnego. Pszczelarze nie zgodzili się z taką argumentacją. Złożyli zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania. Wskazali na możliwość wytrucia owadów objętych ochroną gatunkową. Podkreślili także, że w tym przypadku substancje trujące mogły przedostać się do środków spożywczych, jakimi są miód i inne produkty pszczele. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Kościanie. W listopadzie ubiegłego roku umorzyła postępowanie powołując się na opinię biegłego z dziedziny toksykologii, z której wynikało, że nie można jednoznacznie określić zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Pszczelarze złożyli zażalenie na to postanowienie o umorzeniu postępowania. W marcu br. Sąd Rejonowy w Kościanie nakazał ponowne zbadanie sprawy.
Oskarżony Prokuratorskie dochodzenie zakończyło się sformułowaniem aktu oskarżenia przeciwko pracownikowi Stadniny Koni Racot odpowiedzialnemu za dokonanie oprysku na polu grochu. Kierownik gospodarstwa usłyszał zarzut dotyczy art. 181 paragraf 1 kodeksu karnego:
„Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
W ubiegłym tygodniu miał ruszyć proces przed Sądem Rejonowym w Kościanie. Oskarżony wnioskował o mediacje. Pszczelarze zgodzili się na takie rozwiązanie. – Do wytrucia pszczół doszło na początku sezonu. Miodu już nie zebraliśmy. Odbudowa pasiek trwała rok – mówi Tadeusz Krzyżanowski – Ubezpieczyciel częściowo wypłacił nam odszkodowania za straty. Nie umniejsza to jednak odpowiedzialności osoby, która zlecała oprysk. Oskarżony został kierownik gospodarstwa. Dziwię się, że odpowiedzialności karnej nie poniesie pracownik, który oprysk wykonał. Prezes śmigielskiego Koła Pszczelarzy bez trudu znalazł ulotkę informacyjną dotyczącą preparatu Hunter S 400 EC, który użyto do oprysku pola w Starej Przysiece Pierwszej. W opisie działania można przeczytać, że jest to środek owadobójczy. W celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających nie należy stosować go na rośliny uprawne w czasie kwitnienia, gdy na uprawie występują chwasty kwitnące, a także w miejscach, gdzie pszczoły mają pożytek.
– Bez pszczół i innych owadów zapylających nie ma życia. Około osiemdziesięciu – dziewięćdziesięciu procent upraw na ziemi potrzebuje zapylenia. Brak pszczół oznacza gorszy plon. Rolnicy jeżdżą na szkolenia. Są informowani, jakie znaczenia mają pszczoły w środowisku rolniczym – podkreśla Krzyżanowski – W Europie Zachodniej plantator płaci za obecność pszczół. Miód jest tylko dodatkiem. A my pszczoły niszczymy.